Az iskoláról Kapcsolat
Menü:

Menü:

    ŠkVP - ISCED 1 ŠkVP - ISCED 2 Učebné plány (RUP a UP podľa ŠkVP) - Tantervek (Állami kerettanterv és Iskolaprogram szerinti terv)

    ŠkVP

    ŠkVP - ISCED 2

     

    1. Všeobecná charakteristika školy

    1.1 Veľkosť školy

    q  s vyučovacím jazykom maďarským v Galante má dlhoročnú tradíciu, bola založená roku 1950. Od roku 2000 nesie meno slávneho maďarského hudobného skladateľa a učiteľa Zoltána Kodálya.

    q Je plnoorganizovanou školou. Sídli v jednej budove, kde pod jednou strechou je umiestnená základná škola s kapacitou 500 žiakov, školská družina kapacitou 100 žiakov, školská jedáleň kapacitou 100 stravujúcich, knižnica pre učiteľov, knižnica pre žiakov a ambulancia zubného lekára.  

    q Škola sa nachádza v krásnom, zelenom a tichom prostredí. V areáli školy je školský dvor, dve polyfunkčné ihriská, telocvičňa.

    q Na druhom stupni v každom ročníku máme dve paralelné triedy. Vyučovanie prebieha v 10-tich kmeňových a v 7-mich odborných učebniach.

     

     

    1.2 Charakteristika žiakov

     

    q Žiaci našej školy sú väčšinou primerane nadané, pochádzajú zo sociálne primeraných rodín. Sú zväčša maďarskej národnosti, cca 2% detí je inej národnosti.

    q Žiaci druhého stupňa pochádzajú z Galanty a z okolitých obcí, ako Matúškovo, Kajal, Čierny Brod, Čierna Voda, Vozokany, Kráľov Brod, Dolný Chotár, Dolné Saliby, Kráľová nad Váhom, čiže z okresov Galanta a Šaľa.

    q Asi 3% žiakov je nadpriemerne nadaný, na rôznych vedomostných súťažiach vynikajú nad rámec štátneho priemeru.

    q Na škole integrujeme cca 2 % žiakov predovšetkým so špecifickými poruchami učenia,  vzdelávanie týchto žiakov  prebieha v bežných triedach, žiaci však majú individuálne učebné plány.

    q Absolventi našej školy sú prijatí na nimi vybranú školu, kde cca 60% získa maturitu.

     

    1.3 Charakteristika pedagogického zboru

     

     

    q Náš učiteľský zbor ako celok má morálny kredit a disponuje aj niekoľkými osobnosťami, ktoré si mestská pospolitosť vysoko váži.

    q Personálne zabezpečenie vzdelávania je ovplyvnené stabilnou časťou pedagogického zboru, ale aj určitou migráciou spôsobenej klesajúcou tendenciou počtu žiakov. Všetci učitelia majú pedagogickú a odbornú spôsobilosť. Priemerný počet učiteľov sa pohybuje okolo 30 učiteľov a 3 vychovávateliek. Priemerný vek učiteľov pohybuje okolo 40 rokov. Škola má výchovného poradcu, ktorý úzko spolupracuje so psychológmi a špeciálnymi pedagógmi  pedagogicko-psychologickej  poradne.

    q Cieľom našej školy je zabezpečiť profesijný rozvoj pedagogického zboru, čo sa realizuje  účasťou na rôznych školeniach, organizovaním odborných prednášok a na základe individuálnych plánov.

    q Pre našich učiteľov platí zásada: „Najlepší spôsob ako sa učiť je niečo robiť, najhorší spôsob ako učiť druhých, je rozprávať.“ Najcennejšie sú tie poznatky, ktoré žiak získa vlastnou prácou a vlastným úsilím. Poznatky získané v dôsledku počúvania učiteľa, odpisovania z tabule, či spätného projektora nepatria medzi takéto cenné poznatky.

    q V rámci asociácie projektu INFOVEK každý učiteľ školy získal osvedčenie o využití informačných a komunikačných technológií v práci učiteľa.

    q Naši učitelia so svojimi špeciálnymi danosťami vedú rôzne záujmové krúžky,  zorganizujú kvalitné vedomostné súťaže, kultúrne podujatia, letné tábory.

    1.4 Dlhodobé projekty

    q  Naďalej budeme spolupracovať s družobnými školami, zorganizujme odborné semináre, výmenné tábory, vzájomné návštevy.

    q  Zapojíme sa do protidrogových aktivít a vytvoríme predpoklady na lepšiu sexuálnu a rodinnú výchovu.

    q  Každý ročník sa dvakrát do roka zúčastní historicko- kultúrnej exkurzie a divadelného predstavenia.

    q  Zapojiť sa do projektov MŠVVaŠ.

     

    1.5 Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi 

    Spolupráca s rodičmi sa uskutočňuje pomocou rodičovského združenia, konzultácií, konzultačných hodín. V každom školskom roku máme deň otvorených dverí. Organizujeme aj spoločné akcie: juniáles, ples rodičov, exkurzie. Pri škole pracuje združenie rodičov, ktoré podporuje nadštandardnú kultúrnu a športovú aktivitu žiakov.

    Organizujeme kultúrno-spoločenské slávnosti so zúčastnením predstaviteľov rôznych inštitúcií a organizácií, a  súťaže v spoluorganizácii s inými subjektmi. Zapájame sa do mestských športových a kultúrnych podujatí.

    Spolupracujeme aj s materskými školami mesta, pozývame škôlkarov na naše akcie, môžu sa zúčastniť dňa otvorených dverí.

    Dvakrát v školskom roku máme verejné vystúpenie našich žiakov pre rodičov:

    -            pred Vianocami v telocvični, ktoré je spojené  s vianočným trhom, kde naši žiaci prezentujú vlastnoručne vyrobené práce 

    -            a na jar v miestnom kultúrnom dome.

    Pravidelné sú aj kultúrne vystúpenia našich žiakov v domovove dôchodcov.

    Veľmi účinné sú prednášky mestskej polície a sú veľmi obľúbené medzi deťmi.

    Pre organizáciu Bambuľkovo (materské centrum) prenajímame dve miestnosti, naša spolupráca je bezproblémová.

    Pri škole funguje aj Občianske združenie Svet detí, ktorá už pravidelne organizuje počas letných prázdnin detský letný tábor v priestoroch školy.

     

    1.6 Priestorové a materiálno-technické podmienky školy

    q  Priestorové a materiálno technické vybavenie školy je na priemernej úrovni. Vyučovanie prebieha v 18-tich bežných a v 11-tich odborných triedach. Odborné triedy (biológie, hudobnej výchovy, nemeckého jazyka, anglického jazyka, cudzích jazykov, slovenského jazyka, fyziky, informatickej výchovy, výtvarnej výchovy, multimediálna učebňa) sú vybavené potrebnými učebnými pomôckami. Školská družina funguje v jednej špeciálnej a v troch bežných triedach. Škola má veľkú telocvičňu, posilňovňu,  športové ihrisko s prírodnou trávou a športové ihrisko s umelou trávnatou plochou. Máme žiacku, pedagogickú, cudzojazyčnú knižnicu.

    q  Vďaka zriaďovateľovi prebiehala veľká rekonštrukcia budovy školy: tepelne bola izolovaná, boli vymenené výplne stavebných otvorov.

    q  Vďaka projektu Digitálne vyučovanie pre žiakov Základnej školy Zoltána Kodálya s VJM sme vybavili triedy s keramockými tabuľami, všetky učitelia majú k dispozícii notebook, projektor, interaktívny set, interaktívne učivo.

    q  Pomocou rodičovského združenia bolo vytvorené detské ihrisko na dvore.

    q  Hygienické zázemie je  na priemernej úrovni. Pri telocvični sú umiestnené dva sprchy, ktoré sú k dispozícii aj žiakom, aj zamestnancom.

    q  V školskej budove je prevádzkovaný aj školský bufet.

     

    1.7 Škola ako životný priestor

    q Klíma školy je priaznivá, medzi žiakmi navzájom a učiteľmi vládnu partnerské vzťahy. Škola je riadená na základe demokratických princípoch. Sú zadefinované kompetencie jednotlivých účastníkov vzdelávania.

    q Škola má nesmierne výhodné položenie, nachádza sa v tichom, zelenom prostredí. Je zabezpečený bezbariérový vstup do školy.

    q Chodby a triedy skrášľujú nástenky, kvetináče, ručné práce žiakov.

     

     

     

    1.8 Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

     

    Sú stanovené opatrenia pre zabezpečenie objektu školy a bezpečnosť žiakov a zamestnancov. Tieto opatrenia sú zakotvené  v prevádzkovom poriadku školy, v školskom poriadku a v ďalších vnútorných smerniciach.

    V škole prebiehajú pravidelné kontroly bezpečnosti a nedostatky sú odstránené podľa výsledkov revízií.

    Na začiatku školského roka žiaci sú poučení o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.

    V škole zabezpečujeme vhodný režim vyučovania s rešpektovaním hygieny učenia sa, zdrevého prostredia učební, sú zaistené predpismi určené normy, ako svetelnosť, teplota, nehlučnosť, čistota, vetranie, veľkosť sedacieho a pracovného nábytku

     
    1. Pedagogická Charakteristika školy

    2.1 Pedagogický princíp školy

    Relevantným cieľom našej školy v  súčasných podmienkach je poskytnúť žiakom konkurencieschopné základné vzdelanie, na ktoré sa môžu spoľahlivo nadviazať v ďalšom vzdelávaní sa kdekoľvek v európskom priestore. Snažíme sa vychovať zdravo sebavedomého žiaka, ktorý dokáže vyjadriť a zdôvodniť svoje názory, ale chceme, aby to robil kultivovaným spôsobom, s úctou a porozumením k druhým. Chceme klásť - v spolupráci s celým pedagogický zborom - väčší dôraz na kultivovanie osobnosti našich žiakov, na ich výchovu k väčšej sebadisciplíne. Je nevyhnutné znížiť mieru agresivity v škole ponúkaním vhodných aktivít na odvedenie zvyšných energií žiakov.

    Keďže v našom meste žije viac národnostných menšín, ktoré majú rozdielne kultúrne, sociálne ambície a sú ovplyvnené rozdielnym historickým vývojom, je nevyhnutné, aby sme naše výchovné snahy orientovali na nutnosť tolerancie, akceptácie iných a na vzájomnú komunikáciu. Je potrebné bojovať proti predsudkom a stereotypom, predchádzať všetkým formám diskriminácie, budovať viac tolerantnú a otvorenú spoločnosť na všetkých jej úrovniach. Dôsledkom takejto skutočnosti považujeme za veľmi dôležité, aby naša výchova smerovala k :

    -    rasovej, etnickej a náboženskej tolerancii

    -          kultúrnemu pluralizmu

    -          sociálnej spolupatričnosti

    -          empatickému nazeraniu na svet a ľudí v ňom

    -          spolupráci a kooperácii

    -          ponímaniu inakosti ako výzvy na poznávanie, porozumenie a prekonanie predsudkov

    Naším cieľom je, aby naši žiaci ako príslušníci minority , sa vedeli presadiť v majoritnom prostredí zachovávajúc svoju identitu. Veľký význam prikladáme reči ako nástroju, ktorý zachytáva a odovzdáva rôzne kultúrne významy, mravný poriadok a hodnotové systémy. Je to nástroj sociálnej komunikácie a interakcie, nástroj poznávania iných kultúr a prezentácie vlastných kultúrnych hodnôt iným kultúram.

     

    Hlavné ciele pedagogicko-výchovnej práce

    Čiastkové ciele :

    I. Chceme aby naši žiaci sa stali harmonickou osobnosťou, aby vedeli obstáť v súčasnom trhovo orientovanom svete

     

    Aby žiaci zachovali svoju aktivitu, aby sa vyvíjala ich kreativita, schopnosť komunikácie, logické myslenie.

    Aby boli vnímaví, otvorení, flexibilní.

    Aby sa v nich vyvinula správna hodnotová orientácia, sociálne cítenie, emocionálna inteligencia, snaha o sebavýchovu.

    Aby získali základy hospodárenia a podnikania.

    II. Chceme aby od nás odchádzali ako žiaci, ktorí poznajú sami seba, svoj národ, svoje spoločenské a prírodné prostredie.

     

    Aby sa stali fyzicky a psychicky zdatnými mladými ľuďmi.

    Aby sa u žiakov vyvinul estetický vkus.

    Aby vytvorili pozitívny vzťah k okolitému prostrediu, rozvíjali cit i zmysel pre ochranu prírody.

    Aby boli zdvorilí, kultivovaní, aby si u nich upevnilo národnostné upovedomenie v kontexte európanstva, aby pochopili a rešpektovali kultúrne, náboženské a iné odlišnosti ľudí.

    Aby poznávali svoju ľudovú kultúru, aby získali základné vedomostí v oblasti umeleckých štýlov.

    Chceme prebudiť ich záujem o hľadanie súvislostí medzi skutočnosťou a výtvarným vyjadrovaním, rozvíjať estetické, farebné a priestorové cítenie, posilniť kreativitu, estetické myslenie.

    Chceme ich viesť k zdravému životnému štýlu, budovať cit spolupatričnosti, ponúkať vhodnú mimoškolskú činnosť, podporovať tímovú prácu.

    III. Chceme aby získali základné vedomosti a znalosti, aby mali záujem o celoživotné učenie sa.

     

    Aby mali rovnaké šance rozvíjať sa podľa svojich schopností a bolo im umožnené zažiť úspech.

    Aby dosiahli dostatočnú úroveň v oblasti IKT.

    Aby boli kvalitne pripravení z dvoch cudzích jazykov a  v štátnom jazyku so zameraním na komunikatívnosť.

    Aby boli pripravení na stredoškolské vzdelávanie.

    Aby sa naučili správne techniky učenia sa, aby vedeli vyhľadávať informácie z rôznych zdrojov.

    IV. Chceme aby sa z našich žiakov stali aktívni členovia spoločnosti, ktorí chápu zásady demokracie, tolerancie.

     

    Aby pochopili zásady fungovania demokratickej spoločnosti, aby rešpektovali práva a povinnosti.

    Aby netolerovali prejavy rasizmu, xenofóbie, nacionalizmu.

    Aby vedeli vysloviť a obhájiť vlastný názor.

    Aby vedeli rozhodovať a niesť následky svojich činov.

     

     

    2.2 Zameranie školy a stupeň vzdelania

     

    Ako jediná ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským v Galante  sa musíme prispôsobiť veľmi rozmanitým požiadavkám a očakávaniam rodičov. Našich žiakov vychovávame v duchu úcty  k humanistickým ideálom, vedieme ich ku zachovaniu a upevneniu národnej identity a priateľského spolunažívania s inými národmi a národnosťami. Zameriavame sa hlavne na rozšírené vyučovanie prírodovedných predmetov a cudzích jazykov a veľký dôraz kladieme aj na vyučovanie hudby, zborového spevu a ľudového tanca.

    Školský vzdelávací program našej školy je orientovaný na žiaka, rešpektuje jeho individuálne potreby. Umožňuje efektívnu a premyslenú prácu učiteľa, ktorý:

    q  využíva metódy modernej pedagogiky.

    q  vytvorí v škole zázemie, ktoré podporuje tvorivosť a súčasne zohľadňuje aj možnosti

    q  vystrojí každého žiaka všetkým, čo je potrebné pre úspešný a radostný život.

    Naša škola je školou spolupatričnosti a sebarealizácie, preto zámery školy sme vytýčili práve v tomto duchu.

     

    Zameranie školy

    1) Vytvárať vhodné školské prostredie – posilniť pocit spolupatričnosti

    F Všetci, ktorí sa zúčastnia na výchove a vzdelávaní musia byť partnermi – učiteľ, žiak, rodič. Vzájomne sa musia informovať, rešpektovať, tolerovať. Spoločne plánovať, v prípade neúspechu spoločne hľadať iné riešenia. Zúčastniť sa tradičných spoločných akcií, ako deň matiek, deň detí, vianočná slávnosť, rodičovský ples, absolventský ples, rozlúčka s deviatakmi, maškarný ples. Cez sebarealizáciu získať pekné chvíle aj ostatným.

    2)  Vzdelávať sa  a realizovať vlastné ciele

    F Žiak musí vynaložiť maximálne úsilie na získanie kľúčových kompetencií, čo mu umožňuje realizáciu vlastných cieľov. Posilnením medzipredmetových vzťahov a kooperáciou učiteľov vytvoriť  lepšie podmienky pre efektívne učenie.

    3) Vychovávať ľudskú osobnosť, nájsť jej miesto v spoločnosti

    F Každý živý tvor je jedinečný a zraniteľný. Rešpektovanie jedinečnosti jednotlivca a posilnenie citu spolupatričnosti k určitému spoločenstvu  vedie k pocitu istoty. Preto hádzaná, zborový spev, historické exkurzie sú základnými   aktivitami školského diania.

    4) Integrovať - dať každému šancu

    F Na základe rešpektovania individuálnych potrieb detí vytvoriť podmienky na výchovu a vzdelávanie nadaných detí ale aj pre deti s poruchami učenia a správania. Posilnením vzájomnej tolerancie  skvalitniť spoluprácu rôznych tímov.

    5) Vytvoriť informačné prostredie

    F Každý žiak môže využiť učebňu výpočtovej techniky, Majú k dispozícii aj školskú knižnicu. V celej budove školy ich obklopuje to, o čom sa učia, čo vyrobili a prežili.

    6) Športovať

    F Klasickú výučbu telesnej výchovy dopĺňať lyžiarskym a plaveckým výcvikom, tréningami hádzanej. Prispieť k sebarealizácii jednotlivcov a získaniu zážitku spolupatričnosti.

    7) Mať partnerov v zahraničí

    F Spolupracovať so školami v Maďarsku, organizovať spoločné exkurzie a semináre. Nadviazať kontakty s ďalšími školami na Slovensku a v Európe.

    8) Rozvíjať multikultúrnu aktivitu

    F Našu školu navštevujú deti maďarskej národnosti, preto musíme klásť dôraz na multikultúrnu výchovu. Programy školy doplniť divadelnými predstaveniami, koncertmi, besedami.

    9) Mať preventívny program

    F Spolupracovať s odborníkmi a skvalitniť prácu koordinátora, výchovného poradcu a prácu triednych učiteľov, aby sme ponúkali široké spektrum programov na voľný čas. Ponúkať žiakom celodenné programy, výlety, letné tábory. Sprístupniť školskú knižnicu, učebňu výpočtovej techniky a školské ihriská.

    10) Komunikovať s verejnosťou

    F Oblasť, ktorá je pre školu významná, je oblasť „public relations“, oblasť komunikácie s verejnosťou. Rodičia si zvykli na pravidelné konzultácie, spoločné akcie, na školské noviny. Zapájame sa do súťaží, olympiád, zápasov.

    11) Vytvoriť podmienky pre celoživotné vzdelávanie

    F Významnou súčasťou rozvoja školy je podpora ďalšieho vzdelávania  pracovníkov školy. Napríklad v súčasnej dobe učitelia študujú doplnkové alebo rozširujúce pedagogické štúdium, zúčastnia sa seminárov. Sami usporiadame semináre pre našich a ostatných učiteľov v regióne.

     

     

     

     

    Stupeň vzdelania: ISCED 2

    (International Standard Classification of Education -

    - Medzinárodná norma pre klasifikáciu vzdelávania):

    Absolvent programu nižšieho sekundárneho vzdelania na našej škole získa vysvedčenie s doložkou – so špeciálnym vyznačením ukončenia programu poskytnutého základnou školou. Tým splní podmienku pre pokračovanie vo vzdelávaní na vyššom sekundárnom stupni (na všeobecnovzdelávacej alebo odborno-vzdelávacej škole), v priebehu ktorého ukončuje povinné základné vzdelávanie (povinnú školskú dochádzku).

     

     

    2.3 Profil absolventa

     

    Absolvent našej školy:

    Ì je schopný využívať osvedčené stratégie učenia sa, pričom si uvedomuje svoje silné a slabé stránky,

    Ì dokáže uplatniť získané znalosti a spôsobilosti v rozličných životných situáciách,

    Ì ovláda slovnú zásobu v štátnom a vo dvoch cudzích jazykoch tak, že je schopný na primeranej úrovni rozumieť hovorenému slovu, dokáže sa uplatniť v osobnej konverzácii, porozumieť textom a tiež tvoriť texty,

    Ì uplatňuje komunikáciu smerujúcu k vytváraniu dobrých vzťahov so spolužiakmi, učiteľmi, rodičmi a  ďalšími ľuďmi, s ktorými prichádza do kontaktu,

    Ì rešpektuje kultúrnu rozmanitosť a uplatňuje primeranú formu medzikultúrnej komunikácie,

    Ì má osvojené schopnosti a vedomosti na riešenie problémov s využitím znalostí a schopností získaných v rámci základného vzdelania,

    Ì je schopný obhájiť si svoje rozhodnutie, je si vedomý svojej zodpovednosti za riešenie problémov a užitočnosti poučenia sa z vlastných chýb a chýb iných,

    Ì chápe význam a podstatu legislatívnych zákonov a spoločenských noriem, je si vedomý svojich práv a povinností v škole i mimo nej, rešpektuje práva ostatných ľudí, pozná a váži si  kultúrno-historické tradície a dedičstvo svojho národa,

    Ì chápe základné ekologické a environmentálne súvislosti a rozhoduje sa v záujme ochrany zdravia jednotlivca i spoločnosti,

    Ì akceptuje odlišnosti kultúr, je  zástancom medziľudskej tolerancie,

    Ì dokáže spolupracovať v skupine a akceptuje pravidlá práce v tíme, chápe a dokáže prebrať svoju zodpovednosť a spoluzodpovednosť za výsledky spoločnej práce,

    Ì dokáže sa primerane zapojiť do diskusie, pričom rešpektuje aj iné názory,

    Ì dokáže zvládať svoje vlastné pocity, chápe ich podstatu, vie do určitej miery regulovať svoje správanie,

    Ì dokáže pomenovať a orientovať sa v umeleckých druhoch a štýloch, používať ich hlavné vyjadrovacie prostriedky, cení si a rešpektuje rôzne prejavy umenia,

    Ì pozná pravidlá spoločenského kontaktu (etiketu),

    Ì správa sa kultivovane, primerane okolnostiam a situáciám,

    Ì rozvíja a používa matematické myslenie na riešenie rôznych praktických problémov v každodenných situáciách

    Ì má základy prírodovednej gramotnosti, ktoré mu umožnia používať postup uplatňovaný vo vede na primeranej úrovni,

    Ì rozvíja spôsobilosti založené na základných zručnostiach v oblasti IKT, a využíva IKT v rôznych predmetoch.

     

     

    2.4 Pedagogické stratégie

     

    Kľúčové kompetencie by si mal osvojiť každý už počas povinného školského vzdelávania a rozvíjať ich počas celého života. Mať kompetenciu znamená,  že žiak disponuje súborom vedomostí, zručností, postojov, skúseností, ktoré dokáže v pravý čas efektívne kombinovať a použiť pre úspešné zvládnutie situácie. Na to, aby došlo k efektívnemu osvojovaniu si kľúčových kompetencií, je potrebná najmä zmena obsahu a spôsobu vyučovania, vyučovacích metód a stratégií smerom k zážitkovému učeniu, ktoré je založené na skúsenosti a zároveň je prepojené so životom.

    Základné školy podľa ŠVP majú umožniť osvojovanie nasledujúcich kompetencií:

    Učitelia ZŠ Zoltána Kodálya na dosiahnutie týchto cieľov budú postupovať nasledovne:

    1)

    umožniť žiakom osvojiť si stratégiu učenia a motivovať ich  pre celoživotné učenie

    (KOMPETENCIA UČIŤ SA)

    F vedú žiakov k zodpovednosti za svoje vzdelávanie

    F požadujú od žiakov výsledky úmerné ich schopnostiam a nadaniu

    F podporujú samostatnosť a tvorivosť

    F kladú dôraz na čítanie s porozumením, prácu s textom,  vyhľadávať informácie z rôznych zdrojov

    2)

    podnecovať žiakov k tvorivému myslení, logickému uvažovaniu a k riešeniu problémov

    (KOMPETENCIA RIEŠENIA PROBLÉMOV)

    F namiesto lexikálnych poznatkov odovzdávajú žiakom vedomosti  uplatniteľné v živote

    F podporujú tímovú prácu pri riešení problémov

    F podporujú netradičné spôsoby riešenia problémov

    F vedú žiakov k vysloveniu názorov vo vhodnej chvíli a vhodným spôsobom

    F pripravujú vyučovanie tak, aby žiak hľadal rôzne riešenia

    3)

     

    viesť žiakov k všestrannej a účinnej komunikácii

    (KOMPETENCIA KOMUNIKATÍVNA)

    F kladú dôraz na adekvátnu verbálnu a neverbálnu komunikáciu - so žiakom, s dospelým v škole i mimo školy

    F učia žiakov získané informácie spracovať, prezentovať, publikovať

    F učia žiakov vypočuť iných, nechať dokončiť myšlienku

    F podporujú priateľskú komunikáciu medzi žiakmi rôznych tried, ročníkov

    4)

     

    rozvíjať u žiakov schopnosť spolupracovať a rešpektovať svoju prácu a úspechy ale aj prácu a úspechy iných

    (SOCIÁLNA A INTERAKČNÁ KOMPETENCIA ) 

    F orientujú sa na skupinovú prácu, spoluprácu v triede

    F v prípade potreby poskytnú pomoc alebo o ňu požiadajú

    F podporujú integráciu žiakov so špeciálnymi vzdelávacími potrebami do triednych kolektívov

    F netolerujú prejavy rasizmu, xenofóbie, nacionalizmu

    F vedú žiakov k reálnemu sebahodnoteniu

    5)

     

    pripravovať žiakov k tomu, aby sa prejavovali ako slobodné a zodpovedné osobnosti, uplatňovali svoje práva a naplňovali svoje povinnosti

    (OBČIANSKA KOMPETENCIA) 

    F oboznamujú žiakov s ich právami a povinnosťami

    F vedú žiakov aby rešpektovali individuálne rozdiely, kultúrne a náboženské odlišnosti spolužiakov

    F učia žiakov aby nesúdili podľa vzhľadu

    F vedú žiakov k rešpektovaniu, chráneniu a oceneniu našej tradície, kultúrneho a historického dedičstva

    F vedú žiakov aby sa aktívne zapojili do kultúrneho diania, športových akcií

    F vedú žiakov k ochrane prírody

    6)

     

    pomáhať žiakom poznávať a rozvíjať svoje schopnosti a reálne možnosti a uplatňovať ich pri rozhodovaní o vlastnej životnej a profesijnej orientácii

     

    (KOMPETENCIA PRACOVNÁ) 

    F oboznamujú žiakov s rôznymi profesiami

    F vedú žiakov k zodpovednosti za svoju prácu

    F rozvíjajú u žiakov schopnosť stanoviť si svoje vlastné ciele

    F motivujú žiakov k dosiahnutiu zvoleného ďalšieho štúdia

     

    Pre usporiadanie výučby, pomocou ktorej žiaci získajú horeuvedené kompetencie sú pre našu školu dôležité dve hľadiská:

    1. S kým a ako učiteľ pracuje (výučba hromadná, individuálna, skupinová, párová, samoštúdium)
    2. Kde výučba prebieha (tradičná alebo špecializovaná odborná učebňa, prirodzené prostredie, domáce prostredie)

     

    V organizačných spôsoboch sa chceme predovšetkým zaoberať:

    problémovým vyučovaním

    skupinovým vyučovaním

    projektovou výučbou

     

     

     

    V metódach vyučovania nám pôjde predovšetkým o:

    participatívne metódy

    (dialóg a diskusia, situačné metódy, inscenačné metódy, brainstormingové metódy)

    kognitívne metódy

    (využívanie rozumového spracovania informácií, ktoré sú sprostredkované výkladom inej osoby, prostredníctvom textov, inými médiami)

    zážitkové metódy

    skúsenostné metódy

     

     

    2.5 Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami

     

    Práca s deťmi so špeciálnymi vzdelávacími potrebami je veľmi náročná. Niektoré deti sú mimoriadne nadané, ale sú aj také, ktoré sa rýchlo unavia, bývajú nepozorné, nesústredené, zabúdajú učivo, niekedy strácajú záujem, sú citlivé, potrebujú poskytovať stálu podporu a individuálny prístup učiteľa.

    Zabezpečenie možnosti zvoliť individuálnu integráciu dieťaťa s postihnutím v bežnej škole znamená, že škola je povinná vytvoriť podmienky na základe ktorých by dieťa nebolo znevýhodnené oproti intaktným spolužiakom a aby dosahovalo výsledky porovnateľné s výsledkami dosahovanými v špeciálnej škole.

    Integračný program na našej škole zabezpečuje výchovná poradkyňa v spolupráci s triednymi učiteľmi a pedagogicko -  psychologickou poradňou.

     

    2.5.1        Žiaci s vývojovými poruchami učenia a správania

     

    q  Za začleneného žiaka považujeme žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami na základe písomného vyjadrenia poradenského zariadenia, vyplývajúceho z odbornej špeciálnopedagogickej a psychologickej diagnostiky žiaka. Nakoľko sa na našej škole nachádzajú žiaci s vývinovými poruchami vzdelávania, počas výučby postupujeme podľa metodických pokynov k výchove a vzdelávaniu žiakov s vývinovými poruchami učenia (VPU). Najčastejšie sa vyskytujúcimi poruchami sú dysortografia, dyslexia a dysgrafia. K menej častým diagnostikovaným poruchám patrí dyskalkulia a dyspraxia.

    q  Žiaci sú evidovaní v zariadení špeciálnopedagogického poradenstva alebo v pedagogicko-psychologicej poradni a majú vyplnený formulár Záznam o evidencii žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

    q  Pre týchto žiakov máme zabezpečenú spoluprácu v špeciálnopedagogickej poradni. Žiaci s VPU s intelektom v norme postupujú podľa učebných osnov a učebných plánov základnej školy. Ak je žiakovi potrebné prispôsobiť obsah a formy vzdelávania v niektorých predmetoch, vypracuje vyučujúci v spolupráci so špeciálnym pedagógom ako súčasť individuálneho vzdelávacieho programu individuálny vzdelávací plán. IVP vypracováva triedny učiteľ a učiteľ príslušného predmetu. V IVP upravujeme organizáciu, v prípade potreby aj obsah vzdelávania žiaka, overovanie jeho vedomostí, metódy a formy jeho hodnotenia a klasifikácie. IVP v priebehu školského roka upravujeme a doplňujeme na základe konzultácií so všetkými zainteresovanými osobami.

    q  Individuálne začlenený žiak sa vzdeláva podľa individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu, ktorý vychádza z učebných osnov a prispôsobuje sa schopnostiam žiaka na základe odporúčania odborníkov.

    q  Máme žiakov, ktorí na základe záverov psychologického a špeciálno-pedagogického vyšetrenia vyžadujú len dočasne zvýšený individuálny prístup. Nepovažujú sa za začlenených žiakov.

    q  Poruchami správania u žiakov chápeme nedostatky v správaní narušujúce výchovno - vzdelávací proces. Poruchy správania majú širokú etiologiu a riešenie výchovných problémov jednotlivých žiakov venujeme veľkú pozornosť. Pri analýze porúch správania zisťujeme príčiny a motívy jednania žiakov, vychádzame zo sociálnych noriem žiakovho prostredia a hlbšie analyzujeme každý priestupok.

     

    2.5.2        Žiaci so zdravotným znevýhodnením

    Za žiakov so zdravotným znevýhodnením považujeme žiakov so zdravotným oslabením, dlhodobým ochorením. Pri vzdelávaní týchto žiakov škola zohľadňuje a rešpektuje individualitu a potreby žiaka:

    -    podľa potreby je žiakom vypracovaný individuálny učebný plán

    -    pri preverovaní vedomostí a hodnotení výsledkov vyučujúci zohľadňuje zdravotné znevýhodnenie žiaka (odložená klasifikácie, slovné hodnotenie, redukcia učiva)

     

    2.5.3         Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia

     

    Do tejto skupiny patria deti z rodinného prostredia s nízkym sociálno-kultúrnym postavením. Treba u nich posilniť nasledujúce schopnosti: schopnosť komunikácie, schopnosť tímovej práce, dostatok sebadôvery a odolnosť voči stresu.

     

    2.5.4        Vzdelávanie mimoriadne nadaných detí

    Mimoriadne nadaným žiakom sa rozumie jedinec, ktorého schopnosti dosahujú mimoriadnej úrovne v rozumových, pohybových, umeleckých oblastiach. Zdrojom problematických situácií je u mimoriadne nadaných detí ich sociálne začlenenie, ktoré je ovplyvnené ich osobnosťou a silnou tendenciou k introverznému správaniu (sklon k perfekcionizmu, zvýšená kritickosť, špecifický druh humoru).

    Možné úpravy spôsobu výučby mimoriadne nadaných detí:

    -           pestrá a podnetná výučba, ktorá umožňuje veľkú aktivitu, samostatnosť

    -           umožnenie vyhľadávania nových informácií a súvislostí, samostatné vypracovanie projektov,

    -           zadávanie špecifických úloh

    -           rešpektovanie vlastného pracovného tempa.

     

    2.6 Začlenenie prierezových tém

     

    Prierezové témy MULTIKULTÚRNA VÝCHOVA, MEDIÁLNA VÝCHOVA, OSOBNOSTNÝ A SOCIÁLNY ROZVOJ, ENVIRONMENTÁLNA VÝCHOVA sú realizované začlenením do vzdelávacieho obsahu jednotlivých vyučovacích predmetov. Prierezová téma  TVORBA PROJEKTU A PREZENTAČNÉ ZRUČNOSTI je realizovaná pri písaní projektov z rôznych predmetov. Prierezové témy DOPRAVNÁ VÝCHOVA a OCHRANA ŽIVOTA A ZDRAVIA sú realizované pomocou kurzu.

     

    MULTIKULTÚRNA VÝCHOVA

    Multikultúrna výchova je zaradená do obsahu vzdelávania z dôvodu globalizácie sveta a migrácie príslušníkov rôznych kultúr. Prostredníctvom multikultúrnej výchovy poskytujeme žiakom základné znalosti o rôznych etnických a kultúrnych skupinách, žijúcich v našom regióne a v Slovenskej republike.  Je predpoklad, že sa žiaci na 2. stupni ZŠ čoraz viac aj v živote dostanú do kontaktu s príslušníkmi iných kultúr a bude potrebné, aby boli pripravení na rozdielnosť kultúr. Preto cieľom je výchovné pôsobenie zamerané na rozvoj chápania iných kultúr, na rozvoj akceptácie iných kultúr ako aj na rozvoj medziľudskej tolerancie, spoznávanie iných kultúr a emocionálne pochopenie inej kultúry v mene mierovej spolupráce príslušníkov rôznych kultúr, dosiahnuť chápanie rôznych kultúr ako prirodzene rovnocenných, berúc zároveň do úvahy ich historické a sociálne súvislosti a ich rôzne spôsoby sebavyjadrovania. Multikultúrna výchova je začlenená do predmetov: dejepis, občianska výchova, geografia, výtvarná výchova, hudobná výchova, etická výchova.

    Predpokladaným výstupom je žiak, ktorý pozná aj iné kultúry, ich históriu, zvyky, tradície, akceptuje ich a dokáže s nimi spolupracovať.

    Multikultúrna výchova sa dotýka aj medziľudských vzťahov v škole, vzťahov medzi učiteľmi a žiakmi navzájom, medzi školou a rodinou, v tomto smere jej cieľom je dosiahnuť rovnoprávny prístup k všetkým žiakom – pochádzajúcim z najrôznejšieho sociálneho a kultúrneho zázemia.

    V druhom polroku realizujeme súťaž: Multikultúrny svet, súčasťou ktorej budú aj rôzne besedy s predstaviteľmi iných národností a etník a návšteva etnických múzeí.

    MEDIÁLNA VÝCHOVA

    Médiá ovplyvňujú každodenný život žiaka vo veku 11-15 rokov rôznymi formami. Cieľom tejto prierezovej tematiky je rozvinúť:

    - schopnosť uplatňovať stratégie kompetentného zaobchádzania s rôznymi druhmi médií a ich produktmi,

    - spôsobilosť zmysluplne, kriticky a selektívne využívať médiá a ich produkty (čo znamená viesť žiakov k tomu, aby lepšie poznali a chápali pravidlá fungovania „mediálneho sveta“, zmysluplne sa v ňom orientovali a selektovane využívali médiá a ich produkty podľa toho, ako kvalitne plnia svoje funkcie, najmä výchovno-vzdelávaciu a mravnú),

    - schopnosť vytvoriť si ako občan vlastný názor na médiá na základe prijímaných informácií.

    - schopnosť kriticky posudzovať mediálne šírené posolstvá, objavovať v nich to hodnotné, pozitívne formujúce ich osobnostný a profesijný rast, ale tiež ich schopnosť uvedomovať si negatívne mediálne vplyvy na svoju osobnosť a snažiť sa ich zodpovedným prístupom eliminovať.

    OSOBNOSTNÝ A SOCIÁLNY ROZVOJ

    Cieľom je rozvíjať u žiakov sebareflexiu (rozmýšľať o sebe), sebapoznávanie, sebaúctu, sebadôveru a s tým spojené prevzatie zodpovednosti za svoje konanie, osobný život a sebavzdelávanie, naučiť žiakov uplatňovať svoje práva, ale aj rešpektovať názory, potreby a práva ostatných, pomáhať žiakom získavať a udržať si osobnostnú integritu, pestovať kvalitné medziľudské vzťahy, rozvíjať sociálne zručnosti potrebné pre život a spoluprácu, podporovať svojím obsahom prevenciu sociálno-patologických javov v škole (prevenciu šikanovania, agresivity, užívania návykových látok).

    Téma sa prelína všetkými vzdelávacími oblasťami, pričom sa pri jej uskutočňovaní berú do úvahy aktuálne potreby žiakov.

    ENVIRONMENTÁLNA VÝCHOVA

    Problém zachovania života na Zemi sa stáva globálnym problémom. Cieľom tejto prierezovej témy je prispieť k rozvoju osobnosti žiaka tak, že v oblasti vedomostí, zručností a schopností nadobudne schopnosť chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím na základe poznania zákonov, ktorými sa riadi život na Zemi; poznať a chápať súvislosti medzi vývojom ľudskej populácie a vzťahom k prostrediu v rôznych oblastiach sveta; pochopiť súvislosti medzi lokálnymi a globálnymi problémami a vlastnú zodpovednosť vo vzťahu k prostrediu;

    - rozvíjať si spôsobilosti, ktoré sú nevyhnutné pre každodenné konanie a postoje človeka k životnému prostrediu,

    - rozvíjať spoluprácu pri ochrane a tvorbe životného prostredia na miestnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni,

    - pochopiť sociálne a kultúrne vplyvy, ktoré determinujú ľudské hodnoty a správanie, vedomie individuálnej zodpovednosti za vzťah človeka k prostrediu ako spotrebiteľa a výrobcu,

    - vedieť hodnotiť objektívnosť a závažnosť informácií o stave životného prostredia a komunikovať o nich, racionálne ich obhajovať a zdôvodňovať svoje názory a stanoviská,

    - využívať informačné a komunikačné technológie a prostriedky pri získavaní a spracúvaní informácií, ako aj pri prezentácii vlastnej práce,

    - vnímať život ako najvyššiu hodnotu,

    - pochopiť význam udržateľného rozvoja ako pozitívnej perspektívy ďalšieho vývoja ľudskej spoločnosti,

    - posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k živým organizmom a ich prostrediu,

    - podporovať aktívny prístup k tvorbe a ochrane životného prostredia prostredníctvom praktickej výučby,

    - posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k zdravému životnému štýlu a k vnímaniu estetických hodnôt prostredia,

    - schopnosť vnímať a citlivo pristupovať k prírode a prírodnému a kultúrnemu dedičstvu,

    - prehlbovať, rozvíjať a upevňovať hodnotový systém v prospech konania smerom k životnému prostrediu,

    - rozvíjať schopnosť kooperovať v skupine, deliť si úlohy, niesť zodpovednosť.

    Začlenením environmentálnej výchovy do rôznych predmetov už máme dobré skúsenosti, preto by sme chceli pokračovať v začatej práce.

    TVORBA PROJEKTU A PREZENTAČNÉ ZRUČNOSTI

    Hlavným cieľom je, aby sa žiaci prostredníctvom vlastnej organizácie práce naučili riadiť seba, tím, vypracovať si harmonogram svojich prác, získavať potrebné informácie, spracovať ich, vedeli si hľadať aj problémy, ktoré treba riešiť, správne ich pomenovať, utvoriť hypotézu, overiť ju a pod.

    Naučia sa prezentovať svoju prácu písomne aj verbálne s použitím informačných a komunikačných technológií.

    Výsledkom vzdelávania bude, že žiak vhodným spôsobom dokáže zareagovať v rôznych kontextových situáciách, nadviazať kontakt, zostaviť základné písomnosti osobnej agendy, pozná ich funkciu, formálnu úpravu a vie ju aplikovať, využiť nástroje IKT, identifikovať a popísať problém, podstatu javu, získať rôzne typy informácií, zhromažďovať, triediť a selektovať ich, kultivovane prezentovať svoje produkty, názory, vytvoriť plán prezentácie, naplánovať a realizovať základný výskum, určiť svoje silné stránky a vie ich využiť pri vhodnom výbere témy, vie aplikovať vhodnú formálnu štruktúru na prezentáciu výsledkov svojho výskumu.

    V rámci súťaže Multikultúrny svet budeme viesť žiakov k tvorbe prezentačných prác.

    DOPRAVNÁ VÝCHOVA

    V každodennom živote sa žiaci stávajú účastníkmi cestnej premávky ako chodci, cyklisti, cestujúci v prostriedkoch hromadnej alebo osobnej dopravy a pod. Okrem pozitívnych stránok má doprava a motorizmus aj veľa záporných stránok. Neúmerný je počet dopravných nehôd, ktorých účastníkmi sú deti v mladšom a staršom školskom veku. Základné vedomosti, zručnosti a návyky zamerané na bezpečné správanie sa v rôznych dopravných situáciách získavajú deti najmä prostredníctvom školy.

    Úlohou dopravnej výchovy je postupne pripraviť deti na samostatný pohyb v cestnej premávke – ako chodcov alebo cyklistov – pričom je potrebné mať na zreteli aj aspekt výchovy budúcich vodičov motorových vozidiel. Realizácia učebnej činnosti sa uskutočňuje v objekte školy, na detských dopravných ihriskách alebo v bezpečných priestoroch v okolí školy.

    Ciele dopravnej výchovy na ZŠ sú zamerané na všetky tri oblasti osobnosti žiaka, na oblasť kognitívnu, afektívnu a psychomotorickú, ktoré je potrebné proporcionálne rozvíjať. Ciele sú zostavené v zmysle týchto kritérií :

    - pochopiť funkcie dopravy ako riadeného systému vymedzeného všeobecne záväznými právnymi predpismi,

    - formovať mravné vedomie a správanie sa v zmysle morálnej a právnej zodpovednosti pri chôdzi a jazde v cestnej premávke,

    - osvojiť si zásady bezpečného správania sa v cestnej premávke podľa všeobecne záväzných právnych predpisov, ako chodec, cyklista, cestujúci (spolujazdec),

    - naučiť deti pozorovať svoje okolie, vyhodnocovať situáciu z hľadiska bezpečnosti a aplikovať návyky bezpečného správania sa v cestnej premávke v praktickom živote,

    - zvládnuť techniku chôdze a jazdy na bicykli,

    - zvládnuť základné taktické prvky chôdze a jazdy v cestnej premávke,

    - pochopiť význam technického stavu a údržby vozidiel pre bezpečnú jazdu v cestnej premávke a prakticky zvládnuť základné úlohy údržby bicykla,

    - uvedomiť si význam technických podmienok dopravy a zariadení ovplyvňujúcich bezpečnosť cestnej premávky.

    Vyučovanie sa realizuje v špecializovaných kurzoch Dopravnej výchovy v priebehu ale aj na konci školského roka.

    OCHRANA ŽIVOTA A ZDRAVIA

    Ochrana života a zdravia sa v základných školách realizuje prostredníctvom samostatných organizačných foriem vyučovania – účelových cvičení. Ochrana života človeka a jeho zdravia integruje postoje, vedomosti a zručnosti žiakov zamerané na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách. Podobne pri pobyte a pohybe v prírode, ktoré môžu vzniknúť vplyvom nepredvídaných skutočností ohrozujúcich človeka a jeho okolie. Snahou je pripraviť každého jednotlivca na život v prostredí, v ktorom sa nachádza. Nevyhnutným predpokladom k tomu je neustále poznávanie prostredia prostredníctvom pohybu a pobytu v prírode. Obsah učiva je predovšetkým orientovaný na zvládnutie situácií vzniknutých vplyvom priemyselných a ekologických havárií, dopravnými nehodami, živelnými pohromami a prírodnými katastrofami. Zároveň napomáha zvládnuť nevhodné podmienky v situáciách vzniknutých pôsobením cudzej moci, terorizmom voči občanom nášho štátu. U žiakov by sa mal formovať vzťah k problematike ochrany svojho zdravia a života, tiež zdravia a života iných ľudí.

    K tomu je potrebné poskytnúť žiakom teoretické vedomosti, praktické poznatky, pomôcť im osvojiť si vedomosti a zručnosti v sebaochrane a vyškoliť ich v poskytovaní pomoci iným v prípade ohrozenia zdravia a života, rozvinúť morálne vlastnosti žiakov, tvoriace základ vlasteneckého a národného cítenia, formovať predpoklady na dosiahnutie vyššej telesnej zdatnosti a celkovej odolnosti organizmu na fyzickú a psychickú záťaž náročných životných situácií.

    Odbornú zložku učiva napĺňajú tematické celky ako je riešenie mimoriadnych situácií – civilná ochrana, zdravotná príprava, pohyb a pobyt v prírode.

     

     

    Odkazy na realizáciu prierezových tém:  MULTIKULTÚRNA VÝCHOVA, MEDIÁLNA VÝCHOVA, OSOBNOSTNÝ A SOCIÁLNY ROZVOJ, ENVIRONMENTÁLNA VÝCHOVA sú uvedené v nasledujúcej tabuľke:

     

     

    Realizácia jednotlivých tematických okruhov prierezovej témy Multikultúrna výchova

    v jednotlivých ročníkoch a predmetoch 

     

     

    Tematické okruhy prierezovej témy

                     Ročník                         

    1. stupeň

    2. stupeň

    l. ročník

    2.ročník

    3.ročník

    4.ročník

    5.ročník

    6.ročník

    7.ročník

    8.ročník

    9.ročník

     

    Kultúrna diferencia

     

    Prv, Hv, Vv, Tv

    Prv, Hv, Vv, Tv

    Inf, Prv, Hv, Vv, Tv

    Pv, Vl, Hv, Tv

    Sj, Mj, Pv, Z, Aj, Vv

    Mj, Ov, Z, Vv

    Mj, Jas, Vv

    Mj, Aj, Z, Vv

    Mj, Aj, Ov, Z, Vv

    Ľudské vzťahy

    Prv, M, Tv

    Prv, Hv, Tv

    Prv, Hv, Tv

    Inf, Vl, Hv, Tv

    Sj, Mj, Aj, Z, Hv, Tv

    Mj, D, Ov

    Mj, D, Ov

    Mj, D

    Mj, D, Ov

    Etnický pôvod

    Prv, Hv,Vv, Tv

    Prv, Hv

    Prv, Hv

    Vl, Hv

    Sj, Mj, Aj, Z, Hv

    Aj, Ov, Z, Vv

    Aj, D, Ov, Vv

    Aj, D, Ov, Z, Vv

    Aj, D, Vv

     

    Multikulturalita

     

     

    Mj

    Mj, Aj, Prv

    Aj, Vl, Vv

    Sj, Mj, Aj, Inf, Z, Vv, Hv

    Mj, Aj, Tv

    Mj, Aj, Nj, D

    Mj, Aj, Nj, D, Pč

    Mj, Aj, Nj, D, Z, Vv

     

    Princíp sociálneho zmieru a solidarity

     

    Tv

    Prv

    Prv

    Vl

    Sj,Mj, Aj, Hv, Z

    Ov, Z

    Ov

    Z, Ov

    D, Ov

     

     

     

    Realizácia jednotlivých tematických okruhov prierezovej témy Osobnostný a sociálny rozvoj

    v jednotlivých ročníkoch a predmetoch 

     

     

    Tematické okruhy prierezovej témy

                     Ročník                         

    1. stupeň

    2. stupeň

    l. ročník

    2.ročník

    3.ročník

    4.ročník

    5.ročník

    6.ročník

    7.ročník

    8.ročník

    9.ročník

     

    Osobnostný rozvoj

     

    Rozvoj schopností poznávania

    Mj, Prv

    Mj, Prv, Vv, Tv

    Mj, Aj, Prv, Vv, Tv, Pv

    Mj, Aj, Inf, Vl, Vv, Tv, Pv

    Sj, Mj, Aj, Inf, Pv, Z, Vv

    Mj,  Aj

    Mj, Pv

    Mj, Ov, Pv

    Mj

    Sebapoznanie a sebachápanie

    Prv, Vv, Tv

    Prv, Vv, Tv, Pv

    Prv, Vv, Tv, Pv

    Vv, Tv, Pv

    Sj, Mj,  Vv, Tv, Ov

    Mj, Inf

    Mj, Aj, Inf

    Mj, Ov, Pv, Tv

    Mj

    Sebaregulácia a sebaorganizácia

    Tv

    Vv, Tv, Pv

    Aj, Vv, Tv, Pv

    Aj, Vv, Tv, Pv

    Aj, Vv, Tv, Ov

    Aj, Pv

     

    Aj, Ov

    Aj

    Psychohygiena

    Tv

    Vv, Tv, Pv

    Vv, Tv, Pv

    Vv, Tv, Pv

    Aj, Vv, Tv, Ov

    Inf, Ov

    Inf

    Ov

     

    Kreativita

    Mj, Hv, Vv, Tv

    Mj, Hv, Vv, Tv, Pv

    Mj, Hv, Vv, Tv, Pv

    Mj, Hv, Vv, Tv, Pv

    Sj, Mj, Aj, Hv, Vv, Tv, Ov

    Mj, Inf, Ov

    Mj, Inf

    Mj, Nj, Inf

    Mj, Aj, Inf

     

    Sociálny rozvoj

     

    Poznávanie ľudí

    Mj

    Mj, Prv, Tv, Pv

    Mj, Prv, Tv, Pv

    Mj, Aj, Pv, Tv, Pv

    Sj, Mj, Aj, Pv, Tv, Ov

    Mj, Aj, Inf

     

    Ov, Pv, Tv

     

    Medziľudské vzťahy

    Mj

    Mj, Tv, Pv

    Mj, Tv, Pv

    Mj, Tv, Pv

    Sj, Mj, Tv, Ov

     

     

    Pv

    Mj, Tv

    Komunikácia

    Mj, Tv

    Mj, Inf, Tv, Pv

    Mj, Aj, Inf, Tv, Pv

    Mj, Aj, Inf, Tv, Pv

    Sj, Aj, Inf, Tv, Ov

    Mj

    Mj, Aj, Jas

    Mj, Tv

    Mj, Aj, Inf

    Kooperácia a kompetencia

    Vv, Tv,

    Prv, Vv, Tv, Pv

    Prv, Vv, Tv, Pv

    Aj, Pv, Vl,  Vv, Tv, Pv

    Mj, Z,  Vv, Tv, Pv, Ov

    Mj, Aj, Inf, Jas

    Inf, Pč

    Mj, Inf

     

     

    Morálny rozvoj

    Riešenie problémov a rozhodovacie spôsobilosti

    M

    M, Inf, Vv, Pv

    M, Inf, Vv, Pv

    M, Inf, Vv, Pv

    M, Inf, Vv, Mj, ov

    Inf

    Inf

    Inf, Tv

    Inf, Tv

    Hodnoty, postoje, praktická etika

    Mj

    Mj, Tv, Pv

    Mj, Tv, Pv

    Mj, Tv, Pv

    Sj, Tv, Ov

    Mj, Ov

    Mj

    Mj, Pv

    Tv

     

     

     

     

     

     

     

    Realizácia jednotlivých tematických okruhov prierezovej témy Environmentálna výchova

    v jednotlivých ročníkoch a predmetoch

     

     

    Tematické okruhy

    prierezovej témy

                     Ročník

                              1. stupeň

    2. stupeň

    l. ročník

    2.ročník

    3.ročník

    4.ročník

    5.ročník

    6.ročník

    7.ročník

    8.ročník

    9.ročník

     

    Ekosystémy

     

     

     

    Prv

    Vl

    Z, Vv

    Mj, D, Pv

    Mj, Pv, Z

     

    Z

     

    Základné podmienky života

     

    Pv

    Pv

     

    Vv

    Sj, Pv, Vv, Ov

    Pv, Vv

    Fy, Pv, Vv

    Fy, Ch, Pv, Z, Vv,

     

     

    Fy, Ch, Pv, Vv

    Ľudská činnosť a problémy životného prostredia

    Tv, Pv

    Prv, Tv

    Prv, Tv, Pv

    Inf, Tv, Pv

    Sj, Mj, Aj, Z, Tv

     

    D, Ov, Pv, Z, Vv,

     

     

    D, Pv,

    Vv, Tv,

     

    D, Fy, Pv, Vv, Pč

     

    D, Fy, Ch, Pv, Vv

    Vzťah človeka k prostrediu

    Prv, Tv

     

    Prv, Tv, Pv

     

     

    Inf, Tv, Pv

     

     

    Vv, Tv, Pv

     

     

    Sj, Mj, Aj, Inf, Pv, Vv, Tv

     

    Mj, Inf, Ov, Vv,

     

    Mj, Vv, 

    Mj, Fy, Pv, Vv

    Mj,

    Inf, Ov, D, Ch, Z, Vv

     

     

     

     

     

     

     

     

    Realizácia jednotlivých tematických okruhov prierezovej témy Mediálna výchova

    v jednotlivých ročníkoch a predmetoch

     

    Tematické okruhy prierezovej témy

                     Ročník                         

    1. stupeň

    2. stupeň

    l. ročník

    2.ročník

    3.ročník

    4.ročník

    5.ročník

    6.ročník

    7.ročník

    8.ročník

    9.ročník

    Receptívne činnosti

     

    Kritické čítanie a vnímanie

    mediálnych správ

     

     

     

    Mj, Inf, Tv

    Sj, Mj, Inf, Tv

    Mj,  Inf, Vv

     

    Mj, Z, Vv

     

    Mj, Aj, Nj, Vv

    Mj, Aj, Inf, Z, Vv

    Interpretácia vzťahu  mediálneho spravodajstva a reality

     

     

     

     

    D, Vv

    Ov, Z

    Mj, M, Z

    Mj, Ov

    Mj, M, Hv

    Stavba mediálnych správ

     

     

     

     

    Mj

    Z

    Ov

    Mj

    Mj

    Vnímanie autora  mediálneho spravodajstva

     

     

     

    Mj

    Mj

    Mj

    Mj

    Mj

    Mj

    Fungovanie a vplyv médií v spoločnosti

    Mj, Prv, Hv, Tv

    Mj, Prv, Hv, Tv

    Mj, Prv, Hv, Tv

    Mj, Pv,

    Vl, Hv, Vv, Tv

    Mj, Pv, Z, Hv, Vv, Tv, Ov

    Ov, Hv, Vv

    Ov, Hv, Vv

    Ov, Z, Hv, Vv 

    Mj, Inf, D, Ov,

    Hv, Vv

    Produktívne činnosti

    Tvorba  mediálneho spravodajstva

     

     

     

    Mj

    Sj, Mj

    Inf

     

     

    Inf, Vv

    Práca v realizačnom tíme

     

     

     

     

    Mj, Aj, Ov

    Mj, Inf, Ov, Vv

    Mj

    Mj

    Mj, Inf

     

     
     

     

     

     

     

    3.      Vnútorný systém kontroly a hodnotenia

     

     

     

    3.1 Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov

     

    Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať z Metodického pokynu č.22/2011 z 1. mája 2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov základnej školy, vydaného MŠVVaŠ.

    Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa bude brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon.

     

    1)      Hodnotenie žiaka má informatívnu, korekčnú a motivačnú funkciu.

    2)       Hodnotenie žiaka sa vykova klasifikáciou   s motivačným hodnotiacim posudkom, ktorým učiteľ žiakovi vysvet kladné i záporné stránky odpovede a naznačí ďalší spôsob žiakovej práce.

    3)      Predmetom hodnotenia sú najmä   učebné výsledky žiaka, ktoré dosiahol vo vyučovacích predmetoch  v lade  s požiadavkami  vymedzenými v učebných  osnovách,  osvojené  účové kompetencie, usilovnosť, osobnostný rast.

    4)      Podklady  na  hodnotenie  chovno-vzdelávacích  výsledkov  a správania  žiaka  získava  učit najmä sústavným diagnostickým pozorovaním žiaka, sledovaním jeho konu a pripravenosti na  vyučovanie,  rôznymi  druhmi  skúšok  (písomné,  ústne,  grafické,  praktické,  pohybové  – v závislosti  od  charakteru  vyučovacieho  predmetu),  didaktickými  testami  a súbormi  prác žiaka, ktoré vypovedajú o jeho výkone, konzultáciou s ostatnými pedagógmi, príp. s odborníkmi v oblasti  vývinovej  psychológie,   špeciálnej  pedagogicky  a rozhovormi  so  žiakom  a s jeho zákonným zástupcom.

    5)      V priebehu školského roka sa uskutočňuje priebné a celkové hodnotenie. Priebežné hodnotenie zohľadňuje vekové a individuálne osobitosti žiaka a prihliada na jeho momentálnu psychickú a fyzickú disponovanosť, hlavne motivačný charakter. Celkové hodnotenie žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa uskutočňuje na konci prvého  polroka  a druhého  polroka  v školskom  roku  a  čo  najobjektívnejšie  zhodnotiť úroveň jeho vedomostí, zručností a návykov v danom vyučovacom predmete. Pri celkovom hodnotení sa pri uovaní stua prospechu v jednotlivých predmetoch hodno kvalita vedomos a zručností, kto žiak dosiahol na konci hodnotiaceho obdobia pričom sa prihliada na systematicko práce počas celého roka. Stupeň prospechu sa neuuje na základe priemeru klasifikácie za príslušné obdobie.

    6)      Žiak je z predmetu skúšaný ústne, písomne alebo prakticky najmenej dvakrát v polročnom hodnotiacom období. Za ústnu odpoveď sa považuje :

    a)      žiakova samostatná ústna prezentácia naučených vedomostí  a poznatkov na učiteľom stanovenú tému učiva, ústna prezentácia môže byť doplnená písomným alebo grafickým prejavom   s ciom   konkretizovať,   objasn   podstatu   a znam   učiva   v praktických súvislostiach,

    b)      celohodinová práca splnenie niekoľkých úloh rôzneho druhu práce počas celej vyučovacej hodiny vrátane krátkych ústnych odpovedí, ústnych prezentácií. Takýto spôsob previerky vedomostí a schopností sa nazýva celohodinová klasifikácia.

    7)      Vo nimočných ppadoch pri zohľadnení žiakovej individuálnej momentálnej psychickej a fyzickej disponovanosti môže učiteľ žiaka požiadať o písomnú prípravu na ústnu odpoveď.

    8)      Predmetom hodnotenia a klasifikácie  správania je rešpektovanie práv iných osôb a správanie sa žiaka podľa školského poriadku.

    9)      Pri  priebežnom  hodnotení  čiastkových výsledkov žiaka  na  vyučovacích  hodinách  učiteľ postupuje na základe tabuľky č.1

     

    Tabuľka č.1

    známka

    percen

    popis

    slovné vyjadrenie

    1

    100 90%

    Takmer bezchybný

    vynikajúci, vzorný, bezchybný,

    výborný,

    2

    89 – 75%

    Prevdajú pozitívne

    zistenia, malé chyby

    veľmi dobrý, nadpriemerný,

    chválitebný

    3

    74 – 50%

    Pozitíva a negatíva sú

    v rovnováhe

    priemerný, dobrý

    4

    49 – 25 %

    Prevaha negatívnych

    zistení,

    výrazné chyby

    podpriemerný, citeľne slabé

    miesta, dostatoč

    5

    pod 25%

    Zásadné nedostatky

    nevyhovujúci stav, nedostatoč

     

    10)   Učiteľ  pri hodnotení môže zohľadňovať  vekové a  individuálne  osobitosti žiakov triedy a  potrebu pozitívnej motivácie k ďalšiemu vzdelávaniu.

    11)   Celkové hodnotenie žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa uskutočňuje na konci prvého polroka a druhého polroka školského roka a čo najobjektívnejšie zhodnotiť úroveň vedomostí  v danom  vyučovacom  predmete. Prospech žiaka v  jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje týmito stupňami :

    Stupeň 1 (borný)

    Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti poa učebných osnov a vie ich pohotovo vyívať pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti a účové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Jeho ústny aj písomný prejav je správny, výstižný. Grafický prejav je  estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné až origilne.

    Stupeň 2 (chválitebný)

    Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti poa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré tvorivo aplikuje pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Uplauje osvojené vedomosti a účové kompetencie pri riení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitos samostatne a kreatívne alebo s menšími podnetmi učiteľa. Jeho ústny aj písomný prejav má občas nedostatky v správnosti, presnosti a výstižnosti. Grafic prejav je prevažne estetický. Výsledky

    jeho činností kvalit, bez väčších nedostatkov.

    Stupeň 3 (dobrý)

    Žiak má v celistvosti a úplnosti osvojenie poznatkov, pojmov a zákonitostí poa učebných osnov a pri ich využívaní má nepodstatné medzery. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré využíva pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach s menšími nedostatkami. Na podnet učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlich úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Podstatnejšie nepresnosti dokáže s iteľovou pomocou opraviť. V ústnom a písomnom prejave častejšie nedostatky v správnosti, presnosti, výstižnosti. Grafický prejav je menej estetický. Výsledky jeho činností menej kvalitné.

    Stupeň 4 (dostatočný)

    Žiak má závažné medzery v celistvosti a úplnosti osvojenia poznatkov a zákonitostí poa učebných osnov ako aj v  ich vyívaní. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním účových kompetencií sa vyskytujú podstatné chyby. Je nesamostatný pri vyívaní poznatkov a hodnotení javov. Jeho ústny aj písomný prejav často v správnosti, presnosti a výstnosti vážne nedostatky. V kvalite výsledkov jeho činností sa prejavujú omyly, grafic prejav je málo estetický. žne nedostatky dokáže žiak s pomocou      učiteľa opraviť.

    Stupeň 5 (nedostatočný)

    Žiak si neosvojil vedomosti a zákonitosti požadované učebnými osnovami, v nich závažné medzery, preto ich nedokáže využívať. Pri riení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním účoch kompetencií sa vyskytujú značné chyby. Je nesamostatný pri vyívaní poznatkov, hodnotení javov, nevie svoje vedomosti uplatnani na podnet iteľa. Jeho ústny a somný prejav je nesprávny, nepresný. Kvalita sledkov jeho činností a grafický prejav sú na nízkej úrovni. žne nedostatky nedokáže opraviť ani

    s pomocou učiteľa.

    Predmety náboženská výchova a etic výchova sa neklasifiku, na vysvedčení a v príslušných dokumentoch sa uvedie absolvoval(a)/neabsolvoval(a):

    a)  absolvoval, ak sa žiak aktívne zúčastňoval na vyučovacom procese daného predmetu alebo ak bol žiak prítom na vyovacej hodine, aj keď zo závažných objektívnych dôvodov nepracoval,

    b) neabsolvoval, ak žiak zo závažných dôvodov nemohol vykonáv požadované intelektuálne a motorické činnosti, a preto sa na vyovacom predmete ospravedlnene nezúčastňoval,

    c)  neabsolvoval, ak žiak na vyovacej hodine nepracoval, nevie uplatniť svoje vedomosti a zrnosti ani na podnet iteľa; celkové hodnotenie takého žiaka je neprospel.

    12)   Správanie žiaka sa klasifikuje týmito stupňami:

    -          veľmi dobré (1) – žiak dodržuje pravidlá školského poriadku dodržiava zásady morálky

    -          uspokojivé (2) – žiak poruší pravidlá školského poriadku väčším priestupkom, opakovanými menšími priestupkami alebo nedodrží platné morálne zásady

    -          menej uspokojivé (3) – žiak poruší pravidlá školského poriadku opakovanými väčšími priestupkami

    -          neuspokojivé (4) - žiak porušuje hrubo školský poriadok, nedodrží platné morálne zásady alebo    sa   dopustí priestupku za ktorý by bol trestne zodpovedný po dovŕšení 14 rokov.

    13)   Celkový prospech žiaka je hodnotený týmito stupňami:

    -          prospel s vyznamenaním – žiak prospel s vyznamenaním, keď ani z jedného predmetu vo vysvedčení nemá horšiu známku než 2 – chválitebný, a priemer všetkých predmetov nie je horší ako 1,5 a jeho správanie je ohodnotené stupňom veľmi dobré a absolvoval všetky predmety,

    -          prospel veľmi dobre -  žiak prospel veľmi dobre, keď ani z jedného predmetu vo vysvedčení nemá horšiu známku než 3 – dobrý, a priemer všetkých predmetov nie je horší ako 2,00 a jeho správanie je ohodnotené stupňom veľmi dobré a absolvoval všetky predmety,

    -          prospel – žiak prospel, keď ani z jedného predmetu vo vysvedčení nemá horšiu známku než 4 – dostatočný a absolvoval všetky predmety,

    -          neprospel – žiak neprospel, keď z niektorého predmetu je hodnotný známkou 5 – nedostatočný.

    14)   Hodnotenie v záujmových útvaroch organizovaných školou sa hodnotí:

    -          pracoval úspešne – ak žiak navštevoval krúžok pravidelne a dosahoval dobré výsledky pri prezentácii vedomostí získaných na danom krúžku, aktívne sa zapojil do priebehu diania na hodinách krúžkovej činnosti,

    -          pracoval – ak sa žiak zúčastňoval pravidelne ne krúžkovej činnosti, avšak neprejavil veľkú aktivitu na hodine.

     

     

    3.2 Rozpracovanie hodnotenia a klasifikácie žiakov z jednotlivých vyučovacích predmetov  predmetovými  komisiami  a metodickým  zdrením  Zoltána Kodálya s VJM

     

    Metodické združenie pedagógov  1.-4. ročníkov

    Pri kontrolných prácach postupujú na základe percentuálnej škály, uvedenej v tabuľke č.2

    Tabuľka č.2

     

    Percen

    Známka

    100 90%

    Stupeň 1 (borný)

    89 – 75%

    Stupeň 2 (chválitebný)

    74 – 50%

    Stupeň 3 (dobrý)

    49 – 25 %

    Stupeň 4 (dostatočný)

    pod 25%

    Stupeň 5 (nedostatočný)

     

    Pri hodnotení diktátov z maďarského jazyka uplatňujú klasifikačnú stupnicu, ktorá je uvedená v tabuľke č.3

    Tabuľka č.3

     

    Ročník

    Počet chýb

    Klas. zmka

     1.,2.

    0-4

    1

     

    5-8

    2

     

    9-12

    3

     

    13-16

    4

     

    17 viac

    5

     3.,4.

    0-3

    1

     

    4-6

    2

     

    7-9

    3

     

    10-12

    4

     

    13 - viac

    5

     

     

    Pri hodnotení diktátov zo slovenského jazyka – diktáty sa píšu až v treťom a štvrtom ročníku –  uplatňujú klasifikačnú stupnicu, ktorá je uvedená v tabuľke č.4

    Tabuľka č.4

     

    Ročník

    Počet chýb

    Klas. zmka

    3.,4.

    0-4

    1

     

    5-8

    2

     

    9-12

    3

     

    13-16

    4

     

    16 - viac

    5

     

     

    Predmetová komisia prírodovedných predmetov

    Pri kontrolných prácach postupujú na základe percentuálnej škály, uvedenej v tabuľke č.5

     

    Tabuľka č.5

     

    Percentá

    Klasifikačný stup

    <100% - 90%>

    Stupeň 1 (borný)

    (89% - 75%>

    Stupeň 2 (chválitebný)

    (74% - 50%>

    Stupeň 3 (dobrý)

    (49% - 25%>

    Stupeň 4 (dostatočný)

    (24% - 0%>

    Stupeň 5 (nedostatočný)

     

    Predmetová komisia spoločensko-vedných predmetov

     

    Pri klasifikácii diktátov z maďarského jazyka budú postupovať na základe stupnice uvedenej v tabuľke č.6

    Tabuľka č.6

     

    Ročníky

    Počet chýb

    Klasifikačná známka

    5. roč.

    0-5

    1

     

    6-10

    2

     

    11-15

    3

     

    16-20

    4

     

    21-viac

    5

    6.roč.

    0-4

    1

     

    5-8

    2

     

    9-12

    3

     

    13-16

    4

     

    17-viac

    5

    7.roč.

    0-3

    1

     

    4-7

    2

     

    8-10

    3

     

    11-14

    4

     

    15-viac

    5

    8.roč.

    0-3

    1

     

    4-6

    2

     

    7-10

    3

     

    11-12

    4

     

    13-viac

    5

    9.roč.

    0-2

    1

     

    3-4

    2

     

    5-8

    3

     

    9-11

    4

     

    12-viac

    5

     

    Pri hodnotení písomných kontrolných prác klasifikácia zodpovedá kritériám uvedených v tabuľke č.7

     

    Tabuľka č. 7

     

    známka

    percen

    popis

    slovné vyjadrenie

    1

    100 90%

    Takmer bezchybný

    vynikajúci, vzorný, bezchybný,

    výborný,

    2

    89 – 75%

    Prevdajú pozitívne

    zistenia, malé chyby

    veľmi dobrý, nadpriemerný,

    chválitebný

    3

    74 – 50%

    Pozitíva a negatíva sú

    v rovnováhe

    priemerný, dobrý

    4

    49 – 25 %

    Prevaha negatívnych

    zistení,

    výrazné chyby

    podpriemerný, citeľne slabé

    miesta, dostatoč

    5

    pod 25%

    Zásadné nedostatky

    nevyhovujúci stav, nedostatoč

     

     

    Predmetová komisia cudzích jazkov

     

    Pri klasifikácii diktátov zo slovenského jazyka budú postupovať na základe stupnice uvedenej v tabuľke č.8

    Tabuľka č.8

     

    Ročníky

    Počet chýb

    Klasifikačná známka

    5. roč.

    0-6

    1

     

    7-12

    2

     

    13-18

    3

     

    19-24

    4

     

    25-viac

    5

    6.roč.

    0-5

    1

     

    6-10

    2

     

    11-15

    3

     

    16-20

    4

     

    21-viac

    5

    7.roč.

    0-4

    1

     

    5-8

    2

     

    9-12

    3

     

    13-16

    4

     

    17-viac

    5

    8.,9.roč.

    0-3

    1

     

    4-6

    2

     

    7-9

    3

     

    10-12

    4

     

    13-viac

    5

     

    Pri hodnotení písomných kontrolných prác z anglického a nemeckého jazyka klasifikácia zodpovedá kritériám uvedených v tabuľke č.9

     

    Tabuľka č. 9

     

    známka

    percen

    popis

    slovné vyjadrenie

    1

    100 90%

    Takmer bezchybný

    vynikajúci, vzorný, bezchybný,

    výborný,

    2

    89 – 75%

    Prevdajú pozitívne

    zistenia, malé chyby

    veľmi dobrý, nadpriemerný,

    chválitebný

    3

    74 – 50%

    Pozitíva a negatíva sú

    v rovnováhe

    priemerný, dobrý

    4

    49 – 25 %

    Prevaha negatívnych

    zistení,

    výrazné chyby

    podpriemerný, citeľne slabé

    miesta, dostatoč

    5

    pod 25%

    Zásadné nedostatky

    nevyhovujúci stav, nedostatoč

     

     

     

     

    3.3 Vnútorný systém kontroly a hodnotenia  zamestnancov

     

    Plán vnútroškolskej kontroly je rozpracovaný na začiatku daného školského roka a prerokovaný v pedagogickej rade.

    Hodnotenie pedagogických zamestnancov školy je uskotočnené v súlade so zákonom 317/2009 Z.z. Hodnotenie zamestnancov sa zakladá na bodovom hodnotení. Body sa  prideľujú na základe:

    -          štýlu práce (splnenie úloh, organizácia práce, spoľahlivosť)

    -          pozorovania (hospitácie)

    -          rozhovoru

    -          výsledkov žiakov, ktorých učiteľ vyučuje (prospech, žiacke súťaže, úspešnosť prijatia žiakov na vyšší stupeň školy a pod).

    -          hodnotenie výsledkov pedagogických zamestnancov v oblasti ďalšieho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, mimoškolskej činnosti a pod.

    3.4. Hodnotenie školy

     Nástroje na zisťovanie úrovne stavu školy sú:

    -          Dotazníky pre žiakov a rodičov

    -          Dotazníky pre absolventov školy 

    -          Analýza úspešnosti žiakov na súťažiach, olympiádach

    -          SWOT analýza.

    Základná škola Zoltána Kodálya si už niekoľkokrát spracovávala SWOT analýzu a v roku 2011 kompletnú evalváciu inštitúcie.

    V rámci SWOT analýzy si za svoje silné stránky považuje vzdelávanie na vysokej úrovni, rozmanitú krúžkovú činnosť, existenciu speváckeho, tanečného a citarového súboru, vysokú úroveň športových aktivít, vyučovanie informatiky, úspešná organizácia súťaží, organizovanie školských výletov, exkurzií, lyžiarskeho a plaveckého kurzu, tanečnej školy, reprezentačná akadémia ku dňu matiek.

    Na druhej strane za slabé stránky sú definované vysoká feminizácia učiteľského zboru, problémy s vnútornými vzťahmi, zhoršovane technického stavu školy.

    Príležitosťami, ktorých správne využitie by mohlo škole prospieť, sú najmä bohatá ponuka grantov, bohaté možnosti propagácie, získanie nových sponzorov, využitie budovy na získanie financií formou prenájmu a nadviazanie nových vzťahov a kontaktov.

    Samozrejme, že škola je vystavená aj určitým rizikám, ako pokles počtu žiakov, zmena národnostnej štruktúry v oblasti, nedostatok financií na prevádzku, havarijné stavy elektroinštalácie a kanalizácie.

    Evalvácia inštitúcie prebiehala v školskom roku 2010/2011 na základe vyhodnotenia dotazníkov, ktoré priniesli nasledujúce výsledky:

    -        mienka rodičov v priemere 4,17

    -        mienka žiakov v priemere 4,01

    -         mienka zamestnancov 4,08.

    (Bodovanie: 5 – v plnej miere spokojný, 4 – spokojný, 3 –  zväčša spokojný, 2 – zväčša nespokojný, 1 – nespokojný)

                Posledná SWOT analýza bola uskutočnená v školskom roku 2011/2012. Výsledky SWOT analýzy:

    Silné stránky

    ®    Škola má vyhovujúcu polohu, estetickú budovu a upravené okolie. 

    ®    Kvalifikovaní pedagogickí pracovníci.

    ®    Pomerne stabilný počet žiakov.

    ®    Dobrá spolupráca s rodičmi žiakov na prvom stupni.

    ®    Záujem zo strany pedagógov o ďalšie vzdelávanie.

    ®    Dobrá spolupráca s pracovníčkami CPPaP.

    ®    Úspešnosť našich žiakov v súťaží.

    ®    Úspešne fungujúci spevácky, citarový a tanečný zbor.

    ®    Dobre vybavené odborné učebne.

    ®    Dobrý stupeň ovládania práce s informačnými a komunikačnými technológiami (IKT) pedagógmi.

     

    Slabé stránky

    ®    Stále prebiehajúca reklamácia rekonštrukcie podlahovej krytiny v triedach.

    ®    Zastaralý školský nábytok v niektorých triedach.

    ®    Problém ničenia školského nábytku – vypátranie vinníkov.

    ®    Feminizácia učiteľského zboru.

     

    Príležitosti

    ®    Propagácia školy pomocou internetových prostriedkov.

    ®    Tvorba projektov – zisk finančných prostriedkov.

    ®    Nové metódy a postupy k zlepšeniu kvality učenia pomocou projektu: Digitálne vyučovanie pre žiakov ZŠ Zoltána Kodálya s VJM.

    ®    Umožniť rodičovskej verejnosti zvýšenú informovanosť.

    ®    Inovácia rodičovských stretnutí na druhom stupni.

     

    Riziká

    ®    Nepriaznivý demografický vývoj.

    ®    Zvyšovanie výdavkov na prevádzku.

    ®    Zvýšený počet žiakov s poruchami učenia sa a správania.

    ®    Zvyšujúca sa agresivita žiakov.

    ®    Nedostatočné zásobenie novými učebnicami podľa ISCED 1 a ISCED 2.

     

     

    V školskom roku 2014/2015 sme zisťovali názory rodičov na kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu našej školy pomocou dotazníka. Vyhodnotili sme 168 vyplnených dotazníkov, v tabuľke uvádzame výsledky:

    Otázka

    Priemer bodov

    v plnom rozsahu 5 4 3 2 1 vôbec nie

     

    1.1.Do akej miery ste boli informovaný o očakávaniach a nárokoch školy pred zápisom vášho dieťaťa do tejto školy?

     

    4,13

    1.2.Poskytuje škola to, čo sformulovala vo svojom pedagogickom programe?

    4,28

    1.3.Pedagogický zbor vykonáva podľa Vás úspešnú výchovno – vzdelávaciu činnosť?

    4,37

    1.4.Zaťaženie žiakov je primerané?

    4,17

    1.5.Deti majú dostatok možností na dosiahnutie radosti z úspechu ?

    4,12

    1.6.V akej miere ste spokojný s hodnotiacim systémom školy?

    4,21

    1.7.V akej miere ste spokojný s efektivitou spolupráce školy s rodičmi?

    4,02

    1.8.Majú možnosť sa rodičia zúčastniť na programoch organizovaných školou?(výlety, športové súťaže, tábory, voľnočasové aktivity)

    3,90

    1.9.Nakoľkoste spokojný s mierou, akou škola rešpektuje požiadavky a očakávania rodičov?

    4,11

    1.10.Do akej miery rešpektuje škola rodičov ako svojich partnerov ?

    4,20

    1.11.Nakoľko je škola bezpečným a estetickým prostredím, ktoré napomáha k tomu, aby sa deti cítili v nej dobre?

    4,61

    1.12.V akej miere považujete za dôležité organizovanie tzv. „dní otvorených dverí“?

    4,45

     

    Otázka:

    2.Do akej miery považujete služby školy za vyhovujúce?

    vynikajúce

    vyhovujúce

    slabé

    školská knižnica

    29

    90

    20

    stravovanie

    43

    86

    32

    školský klub

    77

    71

    3

    záujmové krúžky

    61

    66

    29

    voľnočasové aktivity

    69

    72

    16

    oslavy

    108

    53

    2

    tábory

    60

    74

    14

    výlety

    100

    56

    7

    starostlivosť o nadané deti

    46

    85

    20

     

    3.1.Prečo ste si vybrali túto školu?

    a)

    rešpektuje osobnosť dieťaťa

    23

    b)

    túto školu navštevuje /-jú aj súrodenec / súrodenci

    40

    c)

    bolo to rozhodnutie dieťaťa

    10

    d)

    vyhovovala najlepšie danostiam dieťaťa

    35

    e)

    dobrá úroveň výchovno-vzdelávacej činnosti

    76

    3.2.Ako by ste odporučili našu školu známym, ktorí teraz hľadajú vhodnú školu pre svoje dieťa?

    a)

    vrúcne, s pokojným svedomím

    98

    b)

    s menšími pochybnosťami, ale smelo

    41

    c)

    nevyjadril by  som ani pozitívnu, ani negatívnu mienku

    27

    d)

    odporučil by som inú školu

    0

    3.3.Podľa Vás aká je atmosféra školy?

    a)

    demokratická

    33

    b)

    humánna

    52

    c)

    rešpektujúca osobnosť dieťaťa

    85

    d)

    charakteristická je prísnosť a železná disciplína

    0

    3.4.Aká je náročnosť  požiadaviek školy ?

    a)

    príliš silná

    2

    b)

    silná

    26

    c)

    vyhovujúca

    120

    d)

    slabá

    13

    e)

    príliš odborná

    3

    3.5.Na základe čoho viete hodnotiť  úroveň odbornej práce prebiehajúcej  na škole?

    a)

    priemery vyučovacích predmetov

    64

    b)

    výsledky vedomostných súťaží

    38

    c)

    výsledky prijímacích konaní na stredné školy

    17

    d)

    názory detí

    43

    e)

    neviem to posúdiť

    35

    3.6.V ktorých oblastiach vidíte nedostatky materiálnej  vybavenosti školy?

    a)

    učebne

    11

    b)

    učebné pomôcky

    26

    c)

    informatika –dostupnosť k internetu

    6

    d)

    jazykové laboratórium

    22

    e)

    športové ihrisko

    19

    f)

    vybavenosť považujem za vyhovujúce

    90

     

    iné

    8

    3.7.Ktorú/-é možnosť/-ti , metódu/-y považujete za najvhodnejšie pre styk školy s rodičmi?

    a)

    konzultačné hodiny

    82

    b)

    cez telefón

    44

    c)

    pomocou žiackej knižky

    33

    d)

    rodičovská schôdza

    78

    e)

    komunikácia prostredníctvom internetu

    21